Elma sirkesinin mükemmel faydaları

Sponsorlu Reklamlar

elma sirkesinin faydaları yararları etkileri elma sirkesi ne işe yarar

Daha çok yemeklere ekstra lezzet kattığı için kullandığımız ve özel faydalarından neredeyse bir haber olduğumuz elma sirkesi, sunduğu harika lezzetin yanında sağladığı özel faydaları ile de dikkat çekiyor. Geçmişten günümüze gıdalarımızda lezzet artırıcı olarak kullanıldığı gibi birçok hastalığın tedavisinde de etkili olan sirkenin özellikle elma sirkesinin faydalarını, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sema Karaoğlu’ndan öğrendik. Elma sirkesinin bu özel faydaları sizi çok şaşırtacak!

elma sirkesinin faydaları


Elma
; vitaminler, mineraller, fenolik maddeler, organik asitler ve antioksidan maddelerce zengin olan bir meyvedir. Doğal olarak elma sirkesinin de bunlardan zengin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Elma sirkesi, günümüzde gıdalarla alımının yanı sıra birçok sağlık sorununun çözümünde de kullanılmaktadır.

Kan şekeri kontrolünü sağlar

Düzenli sirke kullanımı kan şekeri kontrolünü sağlar. Sirkenin kandaki glikoz ve insülin oranını baskıladığı ve düzenlediği görülmüş ve sirkenin yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri yükselmesini kontrol etmekte kullanılabileceği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Salata ve patates sosunda kullanılan küçük bir miktar sirkenin karbonhidrat ve yağ içeren yemekler tüketildikten sonra meydana gelen kan şekeri artışını engellediği yani kan şekerini düzenlediği görülmüştür.

Kimyasal peeling yerine geçer

Elma sirkesi, malik asit ve laktik asit bakımından zengindir. Bu asitler dermokozmetikte kimyasal peeling ajanları olarak kullanılmaktadır.

Antibakteriyel etkisi ile sağlığımızı korur

Sirkede bulunan fenolik maddeler antioksidan, antitümör, antimutajenik, antiromatizmal, ateş düşürücü ve antikarsinojenik etkilerle sağlığımızı korur. Fenol bileşikleri bakımından en zengin olan sirke elma sirkesidir.

Kilo vermede yardımcıdır

Antibakteriyel aktivitesinin yanı sıra kan basıncını düşürmesi, kardiyovasküler hastalıkları azaltması, antioksidan aktivitesiyle ve besin metabolizmasını teşvik etmesi ve mide boşaltımını yavaşlatarak doygunluk hissi vermesiyle yemek tüketimini azaltmakta, dolaylı yoldan kilo vermekte yardımcı olmaktadır.

Sabahları aç karnına bu karışımı tüketin

Kalsiyum emiliminde de önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle son yıllarda; kilo vermekte ve vücudu zararlı toksinlerden arındırmada elma sirkesi kullanımı çok artmıştır. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı karışımı sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilirse bu etkilerin çoğu meydana gelir.

Elma sirkesi harici olarak da fayda sağlar

Sivilceli ciltlerde ve kepekli saçlarda lokal olarak kullanılır. Seyreltilmemiş sirke takma dişlerin temizlenmesinde de kullanılabilmektedir.

Sivilceli yüzlere sürülüp 3-10 dk yüzde bekletilip yıkanması peeling etkisi yapar, sivilceleri kurutmaya yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken nokta, sirke yüze sürüldüğünde yanma kaşıntı ve kızarma başlarsa süreli kaç dakika olursa olsun hemen yüzden arındırılması ve bol suyla yıkanmasıdır.

Kepekli saçlarda haftada 2 gün durulama suyuna (bir kova suya 1 fincan sirke) katılarak hem kepeği yok edecek hem de saçları pırıl pırıl yapacaktır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.